چاپ

صنعت چاپ در طول سال‌ها رشد زیادی کرده است. حضور این صنعت را هر روز در بیشتر بخش‌های زندگی‌مان می‌توانیم ببینیم. چاپ کتاب، روزنامه و کاتالوگ‌ها، فقط بخشی از صنعت عظیم چاپ هستند. این فناوری روی تی‌شرت‌ها، لیوان‌ها، بسته‌های کادویی و حتی روی مدادی که دست می‌گیریم خودش را رسانده است. در این یادداشت قصد داریم انواع مختلف چاپ را بررسی کنیم تا کاربرد هر کدام از دستگاه‌های چا پ و روش‌های مختلف آن را درک کنیم.

قبل از طراحی باید نوع چاپی را که مدنظر داریم، انتخاب کرده باشیم. هر دستگاهی، ویژگی‌های خودش را دارد و طرحی که با چاپ سیلک می‌شود انجام داد شاید با چاپ افست اصلاً امکان پذیر نباشد و برعکس. بعضی از انواع چاپی که امروز استفاده می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • چاپ سیلك

 • چاپ افست

 • چاپ ملخی

 • چاپ لترپرس

طراحی و چاپ
طراحی و چاپ

چاپ سیلک

یکی از پرکاربردترین تکنیک‌های چاپ که بیشترین استفاده شرکت‌ها را شامل می‌شود، چاپ روی صفحه است. بیشتر از صد سال است که در بخش‌های تجاری و هنری، برای چاپ روی محصولات با شکل و فرم و اندازه‌های مختلف از این روش استفاده می‌کنند. تصاویری که روی انواع تی شرت، کیف‌دستی، کاغذ‌، چوب‌، سرامیک و… چاپ شده اند، از این روش استفاده کرده‌اند. با توجه به هدف و روندی که استفاده می‌شود، چاپ سیلک دارای انواع مختلفی است. مانند خطوطی که برای بخش طراحی گرافیک‌، خطوط مربوط به بخش هنر و چاپ پارچه دیده می‌شوند، از چاپ سیلک استفاده کرده اند.

چاپ سیلک چگونه کار ‌می‌کند؟

مواد مختلفی هستند که در چاپ سیلک به کار می‌روند. مرحله اول، ایجاد قاب چاپ است. طرح را روی یک ورق چاپ ‌می‌کنند تا جوهر منتقل شود. بعد قاب روی تی‌شرت قرار ‌می‌گیرد و با کمک لیسه، رنگ‌ها نمایش داده ‌می‌شوند. برای هر رنگ یک لایه‌ و حداکثر تا چهار رنگ برای آن ایجاد می‌شود.هر زمان که یک لایه با جوهر قاب استفاده شود‌، آن را خشک می‌کنند و سپس برای کاربرد دیگری می‌توان از قاب استفاده کرد. علیرغم مهارت در سال‌های اخیر‌، چاپ سیلک مدرن‌تر شده است و اکنون جوهر و ماشین‌آلاتی در دسترس هستند که امکان چاپ با نتایج باکیفیت فوق‌العاده را به کاربر می‌دهند. بنابراین برای چاپ روی تی شرت و موارد دیگر با آرم شرکت‌ها، بهترین گزینه چاپ روی صفحه است.

چاپ آفست

روش اصلی برای چاپ طولانی تر، افست است. این روش در لیتوگرافی افست روش اصلی است که برای چاپ طولانی تر مجلات ،‌ کتاب‌ها ‌، کتابچه‌های راهنما ،‌ بروشورها ،‌ نامه های مستقیم ،‌ سربرگ ها‌ ، پوسترها و برچسب ها و بسته‌بندی‌های  کاغذی استفاده می‌شود. به دلیل هزینه ‌های ثابت مربوط به تنظیم هر شغل برای چاپ افست ،‌ هزینه هر نسخه به ترتیب 250 نسخه بیشتر از هزینه هر قطعه در یک کار 10 هزار نسخه خواهد بود.

چگونه کار می ‌می‌کند

لیتوگرافی افست یک فرآیندی چند مرحله‌ای است که از صفحات فلزی اچ شده  است. ابتدا ، جوهرهای ضد آب (به عنوان مثال روغن پایه) ، آب ، سیلندرهای پتو و استوانه ‌های تصفیه استفاده ‌می‌کند. سپس صفحات به شکلی به گونه ای ایجاد می‌شوند که جوهرهای روغنی فقط به قسمتهایی از صفحه بچسبند که حاوی تصاویر و متن هستند . یک فیلمی نازک از آب بر روی مناطق خالی صفحه، جوهرهای پایه روغن را دفع ‌می‌کند. جوهر روی صفحات ابتدا به یک سیلندر «پتو» با روکش لاستیک منتقل  ‌می‌شود. وقتی سیلندر پتوی مرکب شده روی کاغذ غلت ‌می‌خورد ،‌، جوهر به کاغذ می‌رسد. در حالی که جوهر به سطح کاغذ وارد ‌می‌شود ، بیشتر بسیاری از پرس ها از سیلندرهای برداشت برای فشار بر روی کاغذ استفاده ‌می‌کنند. سیلندرهای برداشت نیز به حرکت ورق ها‌ از طریق پرس کمک  ‌می‌کنند. فرایند چاپ افست نیاز به ساخت صفحات جداگانه و غلتک‌های پتو برای هر رنگ جوهر مورد استفاده دارد. فرآیند پیش چاپ برای چاپ افست اغلب شامل روش‌های اثبات دقیق‌تر مانند اثبات تحمیل است. 

طراحی و چاپ
طراحی و چاپ

جوهر افست

انواع زیادی از جوهرها به‌طور اختصاصی برای استفاده در انواع مختلف پرس افست در دسترس هستند.

رنگ‌ها

علاوه بر چهار رنگ فرآیند (فیروزه‌ای، سرخابی‌، زرد و سیاه)‌، اپراتورهای مطبوعاتی ‌می‌توانند از جوهرهایی استفاده کنند که با رنگ‌های مشخص شده مشتری Pantone مطابقت دارد.

فرمولاسیون

برخی از جوهرهای افست از روغن‌های گیاهی مانند روغن سویا یا روغن بزرگ برای حمل رنگدانه استفاده ‌می‌کنند. جوهرهای دیگر از مایعات دفع کننده آب و ساخته شده از مخلوط شیمیایی مصنوعی استفاده ‌می‌کنند.

ویژگی‌های خاص

برخی از جوهرهای افست برای تغییر عملکرد جوهر روی کاغذ فرموله شده‌اند. به عنوان مثال‌، چاپ را ‌می‌توان مانند جوهرهای تغییر دهنده رنگ (ترموکروماتیک)‌، جوهرهای فلزی‌، جوهرهای مغناطیسی یا جوهرهای اشعه ماورا بنفش انجام داد.

بسترها

به لطف نوآوری‌های موجود در جوهرها و بسترهای افست‌، چاپ افست ‌می‌تواند روی طیف گسترده‌ای از کاغذهای صاف و بافت دار‌، مقوا‌، کاغذهای مصنوعی مقاوم در برابر پارگی استفاده بشود. همچنین روی پلاستیک‌های مختلفی که در کارت‌های هدیه‌، کیف‌، بسته‌بندی و پاکت استفاده ‌می‌شود‌، روی این روش چاپ می‌توان حساب کرد. برخی از مواد تخصصی موجود برای چاپ افست شامل کاغذهای امنیتی‌، کاغذهای بدون کربن برای فرم‌های تجاری و کاغذهای چند لایه با ورقه‌های نقره و طلا است.

مراحل پایان دادن

نوع تجهیزات تکمیل شده مورد استفاده به نوع و حجم انتشارات‌، قطعات پست مستقیم‌، کتابچه‌های راهنما‌، لوازم‌التحریر یا بسته‌بندی تولید شده بستگی دارد. تجهیزات تکمیل شامل دستگاه‌هایی برای برش و برش کاغذ‌ یا ورق‌های چاپ شده تاشو‌، صحافی‌، سوراخ کننده‌، لاک زدن‌، لمینیت یا برش قالب ‌است. برخی از ورق‌های چاپ شده ممکن است به‌ صورت فویل مهر‌، سوراخ‌، برجسته‌، چسب خورده یا برای ارسال از طریق پاکت نامه وارد شوند. برخی از تجهیزات اتمام امکان استفاده از جوهرهای شفاف UV را برای دوام بیشتر یا جلوه‌های تزئینی فراهم ‌می‌کند.

چاپ ملخی

_

از قدیمی ‎ترین انواع چاپ، همین چاپ ملخی است. از این چاپ صرفاً می‎توان به شکل تك رنگ و بر روی كاغذ یا مقوا چاپ استفاده کرد. در قدیم برای چاپ روی جعبه‌های شیرینی از این روش استفاده ‌می‌كردند. تمام جعبه شیرینی‌هایی که روی در جعبه سفید آن‌ها، نام قنادی با رنگ‌هایی مثل مشکی، آبی یا قرمز دیده می‌شد، چاپ ملخی بوده‌اند. دستگاه چاپی ملخی مثل ماشین تحریر‌های قدیمی ‌عمل ‌می‌كند. حروف سربی روی پایه‌هایی قرار دارند‌، حروف روی آنها به جوهر آغشته می‌شوند و بر روی كاغذ ‌می‌خورند. اگر بخواهند طرحی را چاپ ملخی بزنند باید از طرح، كلیشه سربی بسازند .

دستگاه چاپ ملخی مدرن نیست و کیفیت پایه‌ ای نسبت به چاپ افست دارد. این دستگاه در حین كار صدای بسیار جالبی دارد.

ناظر چاپ و و نهایی کردن مراحل انتشار

_

وظیفه ناظر چاپ، نظارت بر اجرای صحیح و کامل مراحل مختلف چاپ، به منظور رسیدن به بالاترین حد کیفیت است. چون چاپ دارای انواع مختلفی است و هر نوع از آن نیز مراحل گوناگونی دارد، بنابراین نمی­توان برای تمامی ناظران چاپ یک وظیفه ثابت را درنظر گرفت. چاپ مجموعه‌ای از فعالیت­های مشخص و مستقل از یکدیگر است که جهت انجام دادن آن مهارت­های مختلف مورد نیاز است. درنتیجه چاپ فرآیندی چند مرحله‌ای است. برای به ثمر رساندن بهتر هر گام از يك فرآیند، نظارت مستمر اهمیت  حیاتی دارد؛ بنابراین در هر سفارش چاپی حضور یک شخص به عنوان ناظر چاپ الزامی است.

آموزش طراحی گرافیک برای چاپ برای گرافیست­هایی که تمایل دارند به‌ تازگی وارد موضوع چاپ شوند یک کار واجب است. در برخی موارد دیده ‌شده که طراحان گرافیک باتجربه هم اطلاعات کافی در مورد چاپ و روش‌های آن ندارند. آموزش فرایند و مراحل چاپ به طراح گرافیک می­تواند کمک بزرگی باشد تا درک کنند طرح گرافیکی چه طور از فرآیند چاپ بیرون می‌آید. اطلاعات مختلفی هستند که یک طراح گرافیست باید آنها را بداند تا بتواند در صنعت چاپ فعالیت داشته باشد. مهم‌ترین اطلاعات، شامل موارد زیر می‌شوند.

 • امکانات و ظرفیت‌های مختلفی در هر روش از چاپ وجود دارد. استفاده درست از این ظرفیت‌ها، باعث بهبود ارزش طراحی می­شود. با استفاده درست از ویژگی­ دستگاه‌های متفاوت، نقاط ضعف کار را ‌می‌توان به حداقل رساند.

 • قبل از طراحی، باید در مورد چاپ رنگی و یا تک­رنگ بودن یا چندرنگ تفکیکی داشتن تصمیم گرفت. بی توجهی به این مسئله، مشکلات زیادی را در آخر کار به پروژه تحمیل ‌می‌کند. متوسط کارهای چاپی چهار رنگ هستند و کاهش تعداد رنگ برای سفارش‌دهنده، هزینه چاپ را کاهش می­دهد. اما مشکلات زیادی برای طراح ایجاد می‌کند تا رنگ‌های کمتری به کار ببرد.

 • اگر مجبور به استفاده از کاغذ گراماژ پایین بودید، با مشکلاتی روبرو می­شوید و برای آن در پروسه رنگ‌آمیزی طراحی، باید اقدامات جدیدی انجام بشود.

 • آشنایی تکمیلی با مبنا و اساس کاغذ ‌می‌تواند امکانات ذهنی فراوانی را برای ایجاد جلوه‌های جدید‌، برای طراح به وجود آورد.

 • از سوی دیگر با افزایش گراماژ و از بین رفتن بعضی مشکلات، موضوعات دیگر ممکن است به وجود آید.

 • بهترین پاسخ، بازدید نمونه‌های مشابه است.

 • انجام کلیه اقدامات اولیه مانند اسکن عکس‌ها و تصویرسازی به معلوم بودن قطع کار بستگی دارد.

 • طراح قبل از اغاز کار، باید همه ‌مراحل و محدودیت‌های چاپ را بداند.

کاغذ در صنعت کاغذسازی

 • کاغذ و مقوای گرافیکی
 • انواع مقوای بسته‌بندی
 • کاغذهای بهداشتی
 • کاغذهای صنعتی برای مصارف الکترونیکی

هرچند مصرف کنندگان کاغذ هم با عنایت به استفاده خود در صنعت، دسته­ بندی دیگری برای کاغذها دارند، مثل : کاغذ تحریر، کاغذ روزنامه، کاغذ بایپل، مقوای جلد، کاغذ کتاب و کاغذ پاکت و… که از جمله کاغذهای معمولی حساب می­شوند. به‌ طو کلی انواع کاغذهای مورد استفاده در صنعت چاپ، در این دسته‌ها طبقه بندی می‌شوند.

 • کاغذ روزنامه
 • کاغذ تحریر
 • کاغذ گلاسه مات و براق
 • کاغذ خود کپی
طراحی و چاپ

اندازه کاغذهای سری A

طراحی و چاپ
طراحی و چاپ

اندازه کاغذهای سری B

طراحی و چاپ
طراحی و چاپ

* دایکات

دایکات راهی است که توسط آن، عملیات برش پلاستیک، ورقه‌های فلزی، کاغذ، انواع جعبه کارتن و مقوا به اشکال دلخواه را جهت تولید انبوه انجام می‌شود. از طریق دایکات امکان تولید اشکال مختلف با ابعاد دقیقاً مشابه، مکرراً بدون دخالت هیچ ابزار دیگری مثل قیچی، شابلون و… به دست می‌آید.

* برش لیزری

این روش یک روش راحت برای برش کاغذ به جهت بسته بندی، ساخت مدل، کتاب، کارت های دعوت و…  می‌باشد. یکی ازمهم ترین مزیت ها‌ی استفاده از دستگاه برش لیزر در صنعت کاغذ این است که کیفیت برش بسیار بالایی نسبت به دیگر روش ها‌ دارد. از برش لیزری می‌توان برای حکاکی آرم یا تصویر نیز استفاده کرد. دقت و سرعت دستگاه‌های برش لیزری، باعث شده که بهترین گزینه برای برش روی متریال‌های مختلف باشد. دقت و سرعتی که دستگاه ها‌ی برش لیزری دارند از دلایلی است که باعث شده بهترین دستگاه برای متریال ها‌ی مختلف نام گیرد.

نمونه کارها

طراحی و چاپ در مجله
طراحی و چاپ در مجله
طراحی و چاپ در مجله
طراحی و چاپ در مجله
طراحی و چاپ در مجله
طراحی و چاپ در مجله
طراحی و چاپ در مجله
طراحی و چاپ در مجله

جهت مشاوره طراحی و چاپ با کارشناسان ما تماس بگیرید.

09120644766

  ×

  Powered by WhatsApp Chat

  × ارتباط با کارشناسان تی آرت